Zniżki na komunikację miejską po ukończeniu 26 lat

Jesteś studentem i skończyłeś już 26 lat? Wiesz, że jeśli posiadasz ważną legitymację studencką, nadal przysługują Ci zniżki na komunikację miejską? Nie wyobrażasz sobie, jak wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i codziennie niepotrzebnie przepłaca.


Moja historia

Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy w swoim życiu dementowałem popularny mit, że zniżki z legitymacji studenckiej należą się tylko do ukończenia 26 roku życia. Postanowiłem napisać dedykowany artykuł na ten temat, aby dotrzeć do większej liczby osób.

Pewnego zimowego poranka, w drodze do pracy, spotkałem na peronie metra mojego kumpla Mateusza*. Na co dzień porusza się on hulajnogą elektryczną. Tego dnia, z powodu przebitej dętki, wybrał jednak komunikację miejską i kupił bilet jednorazowy za 4,40 zł. Wiedząc, że studiuje na SGH, zdziwiony zapytałem, dlaczego nie skorzystał ze zniżki studenckiej (cena biletu wynosi wtedy 2,20 zł). W odpowiedzi usłyszałem, że przecież skończył już 26 lat i zniżki mu nie przysługują. Nic bardziej mylnego!

*Imię nie zostało zmienione.

Prawa studenta

Prawa studenta przysługują wszystkim studentom do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów. Wyjątkiem są studia pierwszego stopnia, kiedy to po ukończeniu studiów, prawa studenta traci się dopiero z końcem października. Mówi o tym Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Art. 109. Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku,
w którym ukończyła te studia, z wyłączeniem prawa do świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–4.

Oznacza to, że studentowi, który w lutym broni pracę na studiach inżynierskich, przysługuje jeszcze jedna naklejka na legitymacji. Nawet w sytuacji, gdy nie zamierza on kontynuować studiów na stopniu drugim. Ponadto uczelnia nie ma prawa żądać zwrotu legitymacji przy odbieraniu dyplomu pierwszego stopnia. Warto to wykorzystać i cieszyć się zniżkami przez kolejne pół roku.

Zobacz też:  OKNO - studia przez Internet na Politechnice Warszawskiej

Zwróć uwagę, że w Ustawie nie ma informacji o utracie praw studenta po ukończeniu 26 roku życia.


Zniżki na komunikację miejską a legitymacja studencka

Co w takim razie mówi nam sama legitymacja studencka? Sprawdźmy:

legitymacja studencka

Przeczytaj uważnie cały tekst. Ograniczenie do 26 roku życia obejmuje tylko i wyłącznie część po “a także…“, czyli przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego i kolejowego (PKP/PKS/itp.). Nie dotyczy to komunikacji miejskiej.

Wspomniana wyżej ustawa również nam o tym mówi:

Art. 105. Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

Tutaj też nie ma informacji, że zniżki na komunikację miejską przysługują tylko do 26 roku życia.

Warszawski Transport Publiczny

Oczywiście, nie poprzestałem tylko na legitymacji. Postanowiłem poszukać informacji na oficjalnej stronie Warszawskiego Transportu Publicznego. Oto co znalazłem:

WTP zniżki

Zwróć uwagę, że zniżka przysługuje do ukończenia 26 roku życia, ale tylko dla uczniów i studentów zagranicznych szkół. Studenci studiów licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich na polskich uczelniach nie mają takich ograniczeń. WTP powołuje się na przytoczony przeze mnie wcześniej Art. 105.

Osobiście odwiedziłem także Punkt Obsługi Pasażerów ZTM i tam również otrzymałem potwierdzenie. Studenci po ukończeniu 26 roku życia nadal mogą cieszyć się 50% zniżką na komunikację miejską.


Wspólny bilet ZTM-KM-WKD

Mam też kumpla Kamila*, który również skończył już 26 lat. Zastanawiał się on ostatnio, czy jadąc z Warszawy do Modlina, może część trasy przejechać na bilecie studenckim, a resztę na normalnym KM. Z ciekawości napisał maila do Kolei Mazowieckich i uzyskał poniższą odpowiedź:

Zobacz też:  Dlaczego warto płacić podatki w Warszawie?

W ramach obowiązywania oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD w pociągach KM honorowane są uprawnienia ZTM. Oznacza to, że posiadając ważną legitymację studencką, pomimo ukończenia 26 lat, może Pan korzystać z biletu ulgowego honorowanego w ramach oferty w pociągach KM. W Pana przypadku na bilecie okresowym ZTM ważnym na 1. strefę ZTM może Pan dojechać pociągiem KM do stacji Warszawa Choszczówka. Natomiast posiadając bilet ZTM (okresowy) ważny w 1 i 2. strefie ZTM może Pan dojechać do stacji Legionowo Przystanek. Dalej należy posiadać bilet KM wg taryfy normalnej (po ukończeniu 26 lat).

*Imię także nie zostało zmienione.

Historia Adama

Policzmy teraz, ile można zaoszczędzić, korzystając ze wszystkich możliwych zniżek. Weźmy Adama, studenta Matematyki na Politechnice Warszawskiej. Adam ma skończone 27 lat (na tym kierunku to nic dziwnego).

Codziennie dojeżdża on do pracy i na uczelnię komunikacją miejską. Nie wiedział, że może wciąż korzystać ze zniżek przysługujących mu dzięki ważnej legitymacji studenckiej. Z tego powodu płaci za kartę miejską 280 zł (raz na 3 miesiące).

W jaki sposób mógłby zaoszczędzić? Przede wszystkim mógłby zacząć korzystać ze zniżki dla studentów. Dodatkowo, wgrywając Kartę Warszawiaka (należy płacić podatki w Warszawie), mógłby zaoszczędzić dodatkowe 15 zł (30 zł bez zniżki). I finalnie płacić 125 zł zamiast obecnych 280 zł.

Posiadając ważną legitymację studencką i Kartę Warszawiaka, zapłaci 125zł na 3 miesiące. Jest to około 1,39 zł dziennie za możliwość podróżowania autobusami, tramwajami, metrem i pociągami podmiejskimi bez ograniczeń. W porównaniu do obecnej sytuacji Adama (ok. 3,11 zł dziennie), jest to oszczędność ponad dwukrotna. W skali roku daje to 620 zł oszczędności.


Zniżki na inne usługi

Wróćmy do Mateusza. W październiku nie wybrał się on na uczelnię po nową naklejkę. Był przekonany, że po ukończeniu 26 roku życia nie przysługuje mu żadna zniżka. Jednak honorowanie ulg na podstawie legitymacji studenckiej określa regulamin danej usługi i niektóre z nich uwzględniają zniżki nawet po ukończeniu 26 lat. Sprawdźmy dwa przykłady (oba przetestowane przeze mnie):

Zobacz też:  Dlaczego warto płacić podatki w Warszawie?

Popatrzmy na Multikino i M!Kartę. Na oficjalnej stronie możemy znaleźć następującą informację:

Wyjątkowa akcja Multikina skierowana jest do wszystkich uczniów od 15. roku życia oraz studentów posiadających ważną legitymację. Dzięki M!Karcie bilety od poniedziałku do czwartku na wszystkie seanse 2D z repertuaru Multikina kosztują jedyne… 14,90 zł za bilet!

Tak samo jest z biletami na mecze VERVA Warszawa ORLEN Paliwa:

Bilety ulgowe: są przeznaczone dla młodzieży uczącej się, studentów oraz emerytów i rencistów. Można je zakupić za okazaniem ważnej legitymacji uprawniającej do zniżki.

W obu przypadkach brak informacji o ukończeniu 26 roku życia. Warunkiem jest jedynie posiadanie ważnej legitymacji (z aktualną naklejką).


Podsumowanie

Opisana sytuacja dotyczy komunikacji miejskiej w Warszawie, jednak prawdopodobnie obowiązuje także w innych miastach. Daj znać w komentarzu jak jest w Twojej okolicy i koniecznie przekaż ten artykuł “wiecznym studentom” z Twojego otoczenia. Nie warto przecież przepłacać.

Zdjęcie tytułowe: Twitter WTP


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły