Wartość netto. Jak ją policzyć? Darmowy arkusz

Wyobraź sobie, że decydujesz w końcu spełnić swoje największe marzenie i przeprowadzić się na drugi koniec świata. Sprzedajesz cały swój majątek, spłacasz wszystkie długi i ruszasz w podróż. Wiesz, ile pieniędzy będziesz miał przy sobie? W tym artykule opowiem Ci, czym jest wartość netto i jak ją możesz policzyć. Na końcu czeka na Ciebie darmowy arkusz do monitorowania swojej wartości netto.


Fintrack.app

Zamiast korzystać z arkusza kalkulacyjnego mam dla Ciebie lepszy sposób monitorowania zmian wartości netto: aplikacja fintrack.app.

Zapoznaj się także z artykułem zawierającym genezę powstania oraz instrukcję korzystania z aplikacji: Fintrack.app – zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

Wartość netto

Po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej imienia i nazwiska znanej osoby, pojawia się często tabela z najważniejszymi informacjami na jej temat. Jedną z nich czasami bywa wartość netto. Czy to są pieniądze, jakie posiada ona na swoich kontach? Oczywiście, że nie.

wartość netto jenifer lopez
Jennifer Lopez i jej wartość netto

Wartość netto to w uproszczeniu kwota, którą jesteś wart jako osoba. Oczywiście z finansowego punktu widzenia. Możesz obliczyć ją z prostego wzoru:

WARTOŚĆ NETTO = MAJĄTEK – DŁUGI

Majątek to wszystko, co posiadasz. Począwszy od domu czy mieszkania, przez samochód, a kończąc na meblach, elektronice i biżuterii. Wliczasz oczywiście wszelkie pieniądze na kontach, akcje, obligacje oraz konta emerytalne. Pamiętaj, żeby przy obliczeniach wziąć aktualną wartość każdego z tych przedmiotów. Taką, za którą mógłbyś dzisiaj sprzedać daną rzecz. Najprościej sprawdzić ją na portalach typu Allegro czy OLX.

Długi to wszelkie Twoje zobowiązania. Zarówno kredyty od instytucji finansowych, kredyt studencki czy dług na kartach kredytowych, jak również pożyczki od rodziny i przyjaciół. Do obliczeń należy wziąć kwotę kapitału pozostałą do spłaty (wliczamy wszystkie naliczone już i niezapłacone jeszcze odsetki i tylko takie).


Piotr i Paweł

Teraz chciałbym Ci pokazać, w jaki sposób wartość netto oddaje obecną sytuację majątkową danej osoby. Weźmy Piotra i Pawła. Obydwaj mają całkowicie różne podejście do pieniędzy.

Zobacz też:  Zamawianie jedzenia online. Pyszne.pl, Uber Eats, Wolt i Glovo

Piotr

Piotr wychodzi z założenia, że życie jest za krótkie, żeby sobie odmawiać przyjemności i wydaje wszystko, co zarobi. Ma własne mieszkanie, samochód i trochę elektroniki. Oprócz tego ma na głowie także szereg przeróżnych zobowiązań, które zjadają dużą część jego comiesięcznej wypłaty.

MajątekWartość
Mieszkanie300 000 zł
Samochód40 000 zł
Elektronika10 000 zł
Zegarek800 zł
Konta bankowe2500 zł
Gotówka300 zł
SUMA353 600 zł
ZobowiązanieWartość
Hipoteka250 000 zł
Kredyt samochodowy35 000 zł
Karty kredytowe21 000 zł
Pożyczka od rodziców20 000zł
Raty za wakacje7000 zl
Raty za telefon2500 zł
SUMA335 500 zł

Wartość netto Piotra wynosi 18 100 zł. Na pierwszy rzut oka widzimy, że posiada własne mieszkanie, samochód i dobrej jakości elektronikę. Jednak jego suma zobowiązań nie jest widoczna na zewnątrz i tym samym mamy wrażenie, że bardzo dobrze mu się powodzi. Po sprzedaży całego swojego majątku i spłaceniu wszystkich długów Piotr w podróż na koniec świata zabrałby ze sobą tylko 18 100 zł.


Paweł

Przejdźmy teraz do Pawła. Nie posiada on własnego mieszkania, tylko je wynajmuje. Do tego porusza się głównie komunikacją miejską i jest przeciwny bezsensownemu zadłużaniu się na cele konsumpcyjne. Udało mu się jednak zaoszczędzić sporo pieniędzy, które inwestuje w przeróżny sposób. Jedynym zobowiązaniem, jakie posiada to kredyt studencki.

MajątekWartość
Elektronika4000 zł
Lokaty40 000 zł
Akcje10 000 zł
Obligacje15 000 zł
Konta bankowe5000 zł
Gotówka400 zł
SUMA74 400 zł
ZobowiązanieWartość
Kredyt studencki15 000 zł
SUMA15 000 zł

Wartość netto Pawła wynosi 59 400 zł. Nie posiada on własnego mieszkania i samochodu. Udało mu się jednak zbudować konkretną poduszkę finansową i uczy się inwestować na giełdzie. Z zewnątrz nie wygląda na majętnego człowieka, jednak jego wartość netto jest ponad 3 razy większa niż Piotra! Spora różnica, prawda? Paweł w podróż na koniec świata zabrałby ze sobą 59 400 zł.

Zobacz też:  Fintrack.app - zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

A teraz wyobraźmy sobie, że mamy kryzys i ceny mieszkań spadają o 10%. Wartość netto Piotra byłaby wtedy ujemna i wynosiła -11 900 zł. W takiej sytuacji po sprzedaniu całego majątku nie stać by go było, aby spłacić wszystkie długi, a co dopiero wyjechać na drugi koniec świata!


Moja wartość netto

Od ponad 3 lat bardzo dokładnie monitoruję swoją wartość netto. Co miesiąc poświęcam kilka minut na uzupełnienie aktualnych wartości mojego majątku i zobowiązań. Dzięki temu mogę na bieżąco obserwować, jak zmienia się to w czasie i czy aby na pewno tylko rośnie.

A tak rosła (i czasem spadała) moja wartość netto w 2017 roku.

Wartość netto arkusz
Moja wartość netto w 2017 roku

Mój arkusz do monitorowania wartości netto

Chciałbym podzielić się z Tobą moim arkuszem, z którego korzystam już od ponad 3 lat. W tym czasie był przeze mnie wiele razy poprawiany i dopieszczany, więc można uznać, że jest to finalna wersja.

Arkusz składa się z dwóch podstron, na jednej znajdziesz tabelę do uzupełniania majątku i zobowiązań, a na drugiej podsumowanie i wykres zmian wartości netto w czasie.

Wypełniłem go przykładowymi danymi, żeby pokazać Ci, jak go uzupełniać co miesiąc. Oczywiście możesz wszystko swobodnie modyfikować. Dodawaj i usuwaj kolumny tak, aby arkusz, jak najbardziej pomógł Ci kontrolować Twoją sytuację materialną.


Strona z podsumowaniem

W pierwszym arkuszu znajdziesz podsumowanie wartości netto przez okres ostatnich miesięcy. Łatwo zobaczysz, jak się ona zmieniała i ile wynosi teraz. Dodatkowo na górze widoczny jest podział na majątek i zobowiązania oraz ich zmiany w czasie (1, 2, 4 i 6 miesięcy wstecz).

Zobacz też:  BLIK - przelew na telefon i prośba o przelew
Podsumowanie wartości netto
Podsumowanie wartości netto

Majątek i zobowiązania

Znajdziesz tutaj tabelkę, która jest bazą do podsumowania. Osobiście wypełniam ją każdego ostatniego dnia miesiąca (wiersz z lutego oznacza stan majątku i zobowiązań na dzień 1 lutego). Śmiało możesz dodawać i usuwać kolumny majątku (zielone) i zobowiązań (czerwone) na podstawie własnej sytuacji życiowej.

Uzupełnianie tej tabelki raz w miesiącu nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane. Pozwala jednak w łatwy sposób monitorować zmiany wartości netto. Oby Twoja tylko rosła! 😉

Majątek i zobowiązania
Majątek i zobowiązania

*Kolumna ‘Hipoteka’ oznacza kapitał pozostały do spłaty. Spłata odsetek nie zmniejsza Twojego długu względem banku.


Teraz czas na Twoją wartość netto!

— Aktualizacja 21 listopada 2021 r. —

Przejdź na stronę mojego nowego projektu do śledzenia wartości netto – fintrack.app.

Zapoznaj się także z artykułem zawierającym genezę powstania oraz instrukcję korzystania z aplikacji: Fintrack.app – zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

— Koniec aktualizacji —

Jak otrzymać mój arkusz do liczenia wartości netto? Bardzo prosto! Wystarczy, że zapiszesz się do mojego newslettera, a dokument trafi prosto na Twoją skrzynkę mailową. Otrzymasz dwie wersje: XLSX (Excel) oraz Numbers (MacOS). Formularz zapisu do newslettera znajdziesz pod artykułem.

Daj koniecznie znać w komentarzu czy obliczenie Twojej wartości netto Cię zaskoczyło. Mam nadzieję, że będzie ona u Ciebie dodatnia i przeprowadzając się na drugi koniec świata, miałbyś dużo gotówki na rozpoczęcie nowego życia.

Obrazek tytułowy: Mediamodifier, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły