Płatności kartą w Internecie. Czy to jest bezpieczne?

Praktycznie każdy z nas robi od czasu do czasu zakupy internetowe. W tym artykule dowiesz się, czy płacenie kartą w Internecie za różne usługi jest bezpieczne i jakie daje korzyści.


Moje płacenie kartą w Internecie

Osobiście mam podpiętą kartę kredytową do szeregu różnych usług internetowych. Są to między innymi inFakt, 1Password, Uber Eats/Wolt/Glovo, Orlen Pay czy Orange Flex. Dodatkowo wszystkie zakupy, jakie robię w sklepach internetowych, również opłacam, korzystając z karty.

Uwielbiam, gdy jednorazowe podpięcie karty płatniczej do danej usługi pozwala robić zakupy jednym kliknięciem (np. na Allegro). Oczywiście wiem także, że taka funkcjonalność ma na celu, abym kupował więcej i więcej. W każdym razie jest to bardzo wygodne.

Bezpieczeństwo

Zacznijmy od tego, co się znajduje na Twojej karcie. Znajdziesz tam numer, datę ważności, imię i nazwisko, logo wydawcy (np. Visa) oraz z drugiej strony kod CVV2/CVC2. Posiadanie tego zestawu danych pozwala na zapłacenie za różne usługi przez Internet. Często jednak wymagana jest dodatkowa autoryzacja…

3-D Secure

3-D Secure jest to metoda autoryzacji transakcji w Internecie. Po podaniu danych karty w sklepie internetowym jesteś dodatkowo zobligowany do potwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej lub podając kod z SMS-a. Złodziej, znając dane Twojej karty, nie zdziała nic bez dostępu do Twojego telefonu. Chyba że…

Uwaga! Nie wszystkie sklepy obsługują 3-D Secure. W takiej sytuacji dodatkowa warstwa autoryzacji może nie działać w przypadku płatności kartą w Internecie. Dobrym przykładem tutaj jest Amazon, w którym wystarczy podać numer i datę ważności karty, aby z sukcesem dokonać płatności za zamówione rzeczy.


Chargeback

Największą zaletą płacenia kartą w Internecie jest możliwość skorzystania z procedury chargeback. W sytuacji, gdy dane Twojej karty płatniczej wyciekną z bazy danych e-sklepu lub innej usługi (np. Netflix), przestępcy mogą dokonywać transakcji Twoją kartą. Jeśli znajdziesz w historii konta transakcje, których nie poznajesz, bezzwłocznie złoż reklamację w swoim banku (uruchamiając procedurę chargeback) i zastrzeż kartę.

Zobacz też:  Żabka - zamów i odbierz. Jak to działa?

Chargeback jest także przydatny w innych sytuacjach. Gdy hotel na drugim końcu świata, w którym spędziłeś ostatnie wakacje, pobierze więcej pieniędzy za Twój pobyt. Lub gdy zamówiony towar nie zostanie dostarczony, lub dotrze uszkodzony, a sprzedawca odmówi zwrotu kosztów. W takich i podobnych przypadkach procedura chargeback umożliwia odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego sprzedawcy za pośrednictwem wydawcy karty, czyli Twojego banku.

Pamiętaj jednak, że procedura chargeback jest dostępna tylko i wyłącznie przy płatnościach kartą. Jeśli opłacisz zamówienie przelewem, gotówką lub kodem BLIK, nie będziesz objęty tą formą odzyskania pieniędzy za nieprawidłowe wykonanie usługi przez sprzedawcę.

To, w jaki dokładnie sposób działa procedura chargeback, z pewnością opiszę w jednym z kolejnych artykułów na blogu.

Karty wirtualne

Niektóre instytucje finansowe pozwalają tworzyć tzw. karty wirtualne. Przed każdą opłatą w sklepie internetowym doładowujesz taką kartę środkami z konta w potrzebnej wysokości. Po zatwierdzeniu płatności saldo na koncie jest puste aż do następnych zakupów i nie grozi Ci żadna kradzież.


Wirtualne portfele

Ciekawą alternatywą do podawania danych karty przy płaceniu przez Internet są wirtualne portfele Visa (Visa Checkout) i Mastercard (Masterpass). Podczas transakcji internetowej wystarczy, że zalogujesz się do swojego portfela i wskażesz kartę, którą chcesz zapłacić. Oczywiście sklep internetowy, w którym robisz zakupy, musi wspierać taką formę płatności.

Aby w bezpieczny sposób przechowywać login i hasło do wirtualnego portfela, zapoznaj się z artykułem o menedżerze haseł.

Zobacz też:  TOP 12 seriali na platformie Netflix. Subiektywna lista

K! poleca – zawsze płać kartą w Internecie

Osobiście wszelkie moje transakcje internetowe opłacam, korzystając z karty kredytowej. Uważam, że dzięki procedurze chargeback i 3-D Secure jest to najbezpieczniejsza forma płatności internetowych.

Korzystanie z procedury chargeback pozwala, w przeciwieństwie do przelewu, gotówki lub kodu BLIK, na łatwe odzyskanie pieniędzy od nierzetelnego sprzedawcy. A w sytuacji, gdy utracisz dostęp do karty, pamiętaj, aby natychmiast zastrzec ją w aplikacji mobilnej lub na infolinii swojego banku.


Podsumowanie

Jak sam widzisz, płacenie kartą w Internecie ma dużo zalet. Jestem bardzo ciekawy, jakie Ty masz zdanie na ten temat. Daj znać w komentarzu i podziel się tym artykułem ze znajomymi.

Obrazek tytułowy: Bruno /Germany, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.



Najnowsze artykuły