Oszustwo na BLIK-a. Jak to działa? Jak się chronić?

Oszustwo na BLIK-a jest obecnie bardzo popularne i coraz więcej osób traci w ten sposób swoje pieniądze. Czytając ten artykuł, dowiesz się, w jaki sposób działają złodzieje, a także, w jaki sposób możesz chronić siebie i znajomych.


Oszustwo na BLIK-a

28 czerwca 2019 r. osobiście spotkałem się z próbą wyłudzenia pieniędzy na kod BLIK. Dostałem przez Messenger następującą wiadomość od znajomej:

oszustwo na blik
Oszustwo na BLIK

Zwróć uwagę, że poprzednia wiadomość, jaką otrzymałem od tej osoby, była wysłana 6 marca 2018 r. Ponad rok wcześniej! A tu nagle wiadomość z prośbą o pieniądze… Podejrzane, prawda?

Jak to działa?

Zacznijmy od początku. Jak to się stało, że z konta mojej znajomej złodziej napisał do mnie wiadomość? Prawdopodobnie korzystała ona z tego samego hasła na innym portalu, z którego wyciekły dane. Następnie złodziej, posiadając bazę loginów i haseł próbował nimi zalogować się na Facebooku. Przy danych mojej znajomej mu się to udało.

Brzmi znajomo? Mnie spotkała dokładnie taka sama sytuacja, kiedy utraciłem dostęp do konta Spotify. Moją historię znajdziesz tutaj.

No dobrze, złodziej ma dostęp do konta na Facebooku, rozsyła powyższe wiadomości do znajomych i co dalej? Najprostszą metodą na kradzież pieniędzy jest czekanie przy bankomacie. Gdy ktoś złapie się na ten phishing i poda kod BLIK wygenerowany w aplikacji mobilnej, złodziej podchodzi do bankomatu. Następnie wybiera wypłatę bezkartową, wpisuje kod i (po potwierdzeniu w aplikacji przez ofiarę) otrzymuje pieniądze. Innym sposobem na wykorzystanie kodu BLIK jest zrobienie zakupów w sklepie internetowym lub na giełdzie kryptowalut. Wszystko opiera się na zaufaniu, jakim darzymy piszącą do nas osobę.


Jak się chronić?

Przede wszystkim za każdym razem, gdy znajomy poprosi Cię o pieniądze przez Internet, zadzwoń do niego i osobiście potwierdź czy to faktycznie on do Ciebie pisze. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustwem na BLIK-a.

Zobacz też:  BLIK - przelew na telefon i prośba o przelew

A co zrobić, żeby Twoje konto nie zostało wykorzystane do ataku? Przede wszystkim nie używaj tego samego hasła na różnych stronach. Zabezpieczysz się wtedy przed wyciekiem danych na jakimś portalu – Twój login i hasło nie będą pasowały do Facebooka, Gmaila czy Twittera. A próby takiego logowania na pewno się wydarzą.

Warto także włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Aby zalogować się na Facebooku, będziesz musiał potwierdzić logowanie w aplikacji mobilnej lub za pomocą kodu z otrzymanego SMS-a. Włącz tę funkcję już teraz w ustawieniach na podstronie “Bezpieczeństwo i logowanie”. Złodziej bez dostępu do Twojego smartfona nie będzie miał możliwości dostania się do konta.

W sytuacji, gdy utracisz dostęp do konta na Facebooku, skorzystaj koniecznie z tej strony.


Podsumowanie

Niestety kilka osób padło ofiarą phishingu z konta mojej znajomej, podały kod BLIK i straciły po kilkaset złotych. Jak otrzymasz kiedyś podobną wiadomość, od razu zadzwoń do znajomego. Im szybciej odzyska on dostęp do konta, tym mniej osób straci swoje pieniądze.

Koniecznie udostępnij ten artykuł swoim znajomym. Więcej osób będących świadomymi jak działa oszustwo na BLIK-a, spowoduje, że te ataki będą coraz mniej skuteczne. No i przede wszystkim zdecydowanie lepiej uczyć się na błędach innych niż na własnych.

Obrazek tytułowy: B_A, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.



Najnowsze artykuły