OKNO – studia przez Internet na Politechnice Warszawskiej

OKNO, czyli Ośrodek Kształcenia na Odległość to studia na Politechnice Warszawskiej, które w znacznym stopniu realizowane są przez Internet. W tym artykule opowiem Ci moją historię i opiszę swoje wrażenia z tej formy zdobywania wykształcenia.


Moja historia

29 maja 2018 r. szczęśliwie obroniłem pracę inżynierską na wydziale MiNI Politechniki Warszawskiej. Uznałem wtedy, że posiadanie tytułu magistra nie jest mi do niczego potrzebne. W całej mojej karierze zawodowej na żadnej z rozmów kwalifikacyjnych nikt mnie nigdy nie zapytał o wykształcenie. W branży IT przede wszystkim liczą się umiejętności i doświadczenie.

Po pół roku przerwy od studiów, pod koniec 2018 roku, zacząłem się zastanawiać, co będzie za kilkanaście lat. Czy wtedy posiadanie tytułu magistra nie okaże się niezbędne do awansu albo podjęcia pracy za granicą? Być może warto poświęcić trochę wolnego czasu, aby zdobyć kolejny dyplom?

Przez takie rozważania zacząłem przeglądać oferty uczelni warszawskich w kierunku studiów magisterskich z informatyki. Postawiłem sobie trzy założenia:

Po pierwsze żadne studia dzienne. Pracuję na cały etat i bardzo cenię sobie comiesięczną pełną pensję na koncie. Nie uśmiechałoby mi się obniżenie jej o co najmniej połowę.

Po drugie żadne studia wieczorowe. Praca od 8:00 do 16:00 a potem zajęcia do późnego wieczora? I tak w każdy dzień roboczy? Nie, dziękuję.

Po trzecie żadne studia zaoczne. Pracując cały tydzień, bardzo przyjemnie jest mieć wolne weekendy. Nie chciałem z tego rezygnować.

Wydawać by się mogło, że pozbyłem się wszystkich możliwych opcji na studia magisterskie. Przez chwilę też tak myślałem. Przypomniałem sobie jednak, że ktoś kiedyś dawno temu opowiadał mi, że istnieją studia przez Internet na mojej Alma Mater. To by było coś dla mnie! Poczytałem, popytałem i w końcu zostałem w lutym 2019 r. studentem studiów magisterskich* w Ośrodku Kształcenia na Odległość (OKNO) na Politechnice Warszawskiej.

Zobacz też:  Fintrack.app - zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

*W tym artykule skupiam się tylko na studiach magisterskich. To na tym stopniu obecnie studiuję i mogę się o nich wypowiedzieć na podstawie własnego doświadczenia. Jeśli interesują Cię studia inżynierskie, to szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie.


Ośrodek Kształcenia na Odległość

OKNO PW oferuje możliwość studiowania przez Internet przy minimalnie wymaganej fizycznej obecności na uczelni. Jeśli pracujesz na cały etat, lubisz samemu rozplanować swoją naukę i cenisz elastyczność, to są to studia dla Ciebie.

Rekrutacja

Rekrutacja na studia magisterskie przez Internet przeprowadzana jest dwa razy w roku – w styczniu i sierpniu-wrześniu. W sytuacji, gdy nie masz ukończonych studiów pierwszego stopnia z danego kierunku (niekoniecznie na PW), będziesz niestety zmuszony do nadrobienia różnic programowych. Na szczęście istnieje możliwość przepisania oceny, jeśli syllabusy się zgadzają.

Kierunki

Do wyboru są 3 kierunki i 4 specjalności:

 • Informatyka – wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych (EiTI)
  • Systemy internetowe wspomagania zarządzania
 • Informatyka Stosowana – wydział Elektryczny
  • Inżynieria oprogramowania
  • Informatyka w biznesie
 • Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa – Wydział Mechatroniki (rekrutacja tylko na przełomie sierpnia i września)
  • Automatyka

Opłaty

Całe studia trwające 4 semestry to koszt 12 000 zł podzielony na kilka rat:

 • Pierwszy semestr – 3200 zł
 • Drugi semestr – 2800 zł
 • Trzeci semestr – 2800 zł
 • Czwarty semestr – 2800 zł
 • Dyplomowanie – 400 zł

Po każdej płatności możesz oczywiście otrzymać fakturę, co finalnie zmniejsza koszt studiów, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą.


Forma zajęć

Studia przez Internet trwają 4 semestry, a każdy z nich jest podzielony na 2 półsemestry. Przed każdym z nich zapisujesz się na przedmioty, które będziesz realizował w najbliższych tygodniach.

Zobacz też:  Płatności kartą w Internecie. Czy to jest bezpieczne?

Na początku każdego z półsemestrów otrzymujesz od prowadzącego materiały na platformie edukacyjnej (najczęściej w formacie PDF). Niektóre przedmioty zalicza się poprzez zrobienie projektu, ale zdecydowana większość kończy się egzaminem. Niestety trzeba się na nim pojawić osobiście w Warszawie. Po każdym półsemestrze dwie soboty są zjazdami egzaminacyjnymi (pierwszy i drugi termin).

Podczas każdego półsemestru odbywają się w dwie soboty nieobowiązkowe zjazdy. Można wtedy pojawić się na uczelni i wziąć udział w konsultacjach z obecnie realizowanych przedmiotów. Nie jest to w żaden sposób ani konieczne, ani potrzebne do uzyskania zaliczeń.

Raz na całe studia musisz zaliczyć 4-dniowy zjazd kierunkowy. Są to pełne kolejne dni, podczas których od rana do późnego popołudnia bierzesz udział w zajęciach praktycznych (fizyka i bazy danych). Na szczęście niektóre terminy zjazdów zahaczają o weekendy, więc dwa dni urlopu w pracy powinny w zupełności wystarczyć.


K! poleca studia przez Internet

Sam zdecydowałem się na specjalność “Informatyka w biznesie” na wydziale Elektrycznym. Obecnie jestem na trzecim semestrze. Do końca zostało mi tylko 5 przedmiotów i zjazd kierunkowy. Mam nadzieję, że za rok o tej porze będę mógł tytułować się mgr inż. K!.

Studia przez Internet na “Oknie” są bardzo ciekawą możliwością. Przede wszystkim jest to łatwy i lekki sposób na zdobycie dyplomu Politechniki Warszawskiej. Jednak to, ile wyniesiesz z tych studiów, zależy głównie od Ciebie. Możesz się przyłożyć i samemu uczyć się dodatkowych zagadnień albo przejść przez wszystkie przedmioty bez większego zaangażowania. Wybór należy do Ciebie.

Zobacz też:  Google Translate - dodatek do Chrome

Dużym plusem jest możliwość wybierania przedmiotów z tzw. koszyków. Dzięki temu tylko kilka z nich jest narzuconych – np. fizyka czy seminarium dyplomowe. W przypadku pozostałych możesz wybrać te zajęcia, które wydają Ci się być najbardziej interesujące.

Wybrane przeze mnie przedmioty

Wszystkie szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie.


Podsumowanie

Studia magisterskie przez Internet w “OKNO” na Politechnice Warszawskiej możesz zacząć w dowolnym wieku i z dowolnego miejsca. Wystarczy, że masz skończone studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie i raz na kilka miesięcy jesteś w stanie przyjechać do Warszawy. A jeśli się na to zdecydujesz, sprawdź, jak możesz zyskać na zniżkach studenckich po ukończeniu 26 lat.

Jestem ciekawy, co Ty sądzisz o takiej formie zdobycia wykształcenia? A może sam studiujesz lub studiowałeś na “Oknie” i chciałbyś podzielić się swoją opinią? Daj koniecznie znać w komentarzu. Może zainspirujesz kogoś do rozpoczęcia walki o kolejny dyplom?

Aktualizacja 6 maja 2020 r.

Studia na OKNO PW były przeze mnie gorąco polecane. Były, ale już nie są.

3 maja 2020 r. wszystkie dane studentów OKNO (w tym dane wrażliwe) zostały wykradzione z źle zabezpieczonych serwerów Politechniki Warszawskiej. OKNO trzymało w formie niezaszyfrowanej numery dowodów, PESELe, nazwiska rodowe matki itd.

Pisały o tym portale Zaufana Trzecia Strona i Niebezpiecznik.

W takiej sytuacji polecam mocno przemyśleć chęć rozpoczęcia studiów na OKNO PW.

Obrazek tytułowy: Mudassar Iqbal, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły