Fintrack.app – zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

Fintrack.app to aplikacja pozwalająca śledzić zmiany wartości Twojego majątku. Dodaj aktywa i zobowiązania, podawaj regularnie ich aktualną wartość oraz przeglądaj statystki i wykresy, aby być świadomym zmian wartości Twojego majątku. Jest to aplikacja napisana od początku przeze mnie w ramach hobbystycznego projektu.

TL;DR*

  • Tworzę hobbystycznie, ‘po godzinach’ aplikację do monitorowania zmian wartości netto
  • Aplikacja jest prosta w obsłudze oraz regularnie rozwijana
  • Demo zobaczysz na stronie: https://fintrack.app/demo
  • Własne konto założysz za darmo na stronie: https://fintrack.app

*Too long; didn’t read

Wartość netto

Czym jest wartość netto pisałem tutaj na blogu dokładnie 14 kwietnia 2020 roku. Oprócz przedstawienia książkowej definicji, porównałem w nim dwie osoby – Piotra i Pawła. Diametralnie różnią się oni swoim podejściem do finansów, co ma odzwierciedlenie w ich wartości netto.

W artykule znalazł się także darmowy arkusz do własnego, comiesięcznego monitorowania zmian wartości netto. Został on pobrany przez użytkowników setki razy! Zmotywowało mnie to parę miesięcy temu do rozwinięcia hobbystycznego, programistycznego projektu – Fintrack.app. O nim już za chwilę.

Cały wspomniany artykuł o wartości netto znajdziesz tutaj: Wartość netto. Jak ją policzyć? Darmowy arkusz

Fintrack.app

Czym jest aplikacja fintrack.app? Jest to aplikacja, napisana od samego początku przeze mnie w ramach własnego projektu, robionego ‘po godzinach’. Na początku miała być stworzona tylko do prywatnego użytku, ale pomyślałem sobie, że mogę przecież dodać rejestrację i logowanie i udostępnić ją szerzej.

Zobacz też:  Jak zarządzać finansami na B2B? Darmowy arkusz

Aplikacja pozwala śledzić na bieżąco zmiany wartości aktywów, zobowiązań oraz wartości netto na przestrzeni miesięcy i lat za pomocą różnych statystyk i wykresów.

Poniżej znajdziesz instrukcję korzystania z aplikacji fintrack.app.

Krok 1 – Zakładanie konta

Na samym początku przejdź na stronę – https://fintrack.app/ i kliknij przycisk “Utwórz konto”. Wypełnij prosty formularz rejestracyjny (wystarczy sam adres e-mail i hasło) lub skorzystaj z logowania za pomocą konta Google.

rejestracja fintrack.app
Rejestracja do aplikacji fintrack.app

Krok 2 – Dodawanie składników majątku

Przejdź na zakładkę “Składniki” i dodaj części Twojego majątku.

Aktywa to np. mieszkanie, dom, działka, samochód, motocykl, konta i lokaty bankowe, konta emerytalne, inwestycje (akcje i obligacje).

Zobowiązania to np. kredyty hipoteczne i gotówkowe, pożyczki od rodziny, karty kredytowe, chwilówki.

Możesz także zdefiniować, czy dany składnik ma być widoczny od razu w zakładce “Dane”, czy ma zostać ukryty. Jest to szczególnie przydatne, gdy w pewnym momencie dana część majątku przestaje być warta śledzenie. Np. po spłacie kredytu, sprzedaży samochodu albo mieszkania.

składniki majątku fintrack.app
Składniki majątku w aplikacji fintrack.app

Krok 3 – Podawanie wartości składników majątku

Ten krok powinien być wykonywany regularnie. Wybierz jeden dzień miesiąca, w którym będziesz uzupełniać aktualną wartość swoich aktywów oraz zobowiązań. Może to być zarówno dzień otrzymywania wypłaty, jak i pierwszy lub ostatni dzień miesiąca. U mnie osobiście jest to zawsze ostatni dzień miesiąca. Przeprowadzam wtedy tzw. “podsumowanie miesiąca”.

Przejdź teraz do zakładki “Dane” i za pomocą przycisku “Dodaj” podaj aktualną wartość składników Twojego majątku. Spisz, ile pieniędzy posiadasz na kontach bankowych, ile są warte Twój samochód i mieszkanie oraz ile pozostało do spłaty kredytu hipotecznego.

Zobacz też:  Pierwsze pół roku bloga - podsumowanie

I to wszystko! Wróć za miesiąc i podaj wtedy znowu aktualną wartość składników Twojego majątku.

dane fintrack.app
Podawanie danych w aplikacji fintrack.app

Krok 4 – Statystyki i wykresy

W każdej chwili w zakładce Pulpit możesz sprawdzić jak zmieniała się Twoja wartość netto w ostatnich miesiącach i latach oraz analizować wartości swojego majątku na podstawie statystyk i wykresów. Zyskaj świadomość i korzystaj z życia!

pulpit fintrack.app
Pulpit aplikacji fintrack.app

Ile to kosztuje?

Obecnie aplikacja fintrack.app jest zupełnie darmowa i pozwala korzystać ze wszystkich jej funkcjonalności bez ograniczeń.

Nie wykluczam, że w przyszłości może się zdarzyć tak, że jakieś nowe funkcjonalności zostaną udostępnione za niewielką opłatą miesięczną. Np. monitorowanie inwestycji wraz z aktualnymi wartościami z giełd z całego świata. Ale to jest raczej dalsza niż bliższa przyszłość.

Wartość netto zawsze będziesz monitorować bezpłatnie. Obiecuję 🙂

Podsumowanie

Jednak to nie koniec! Aplikacja jest ciągle rozwijana. Staram się przynajmniej raz w miesiącu wgrać aktualizację. Na liście “Do zrobienia” mam jeszcze mnóstwo niezaimplementowanych pomysłów na mniejsze bądź większe funkcjonalności.

Cała koncepcja (i przewaga nad arkuszem ze wspomnianego wcześniej artykułu) polega na tym, że gdy dodaję nowy wykres to zadziała on automatycznie na wszystkich podanych przez Ciebie danych.

Chciałbym również, aby Użytkownicy mieli wpływ na to, w jakim kierunku aplikacja się rozwija. Jeśli będziesz miał jakikolwiek pomysł na nową funkcjonalność, usprawnienia lub zauważysz błąd – skorzystaj z formularza w zakładce “Kontakt” po zalogowaniu.

Przejdź teraz na stronę fintrack.app i zyskaj świadomość wartości Twojego majątku!


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły