Dlaczego warto płacić podatki w Warszawie?

Mieszkasz i pracujesz w Warszawie, ale płacisz podatki poza nią? Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści przyniesie Ci rozliczanie się w stolicy naszego kraju.


Twój e-PIT

W sobotę 15 lutego 2020 r. na stronie Portalu Podatkowego rozpoczął się proces składania e-PIT-ów za 2019 rok. Ministerstwo Finansów wyręcza w ten sposób (prawie wszystkich) obywateli, przygotowując gotowe rozliczenie roczne. Możesz zalogować się na tym portalu, aby sprawdzić, czy wszystkie Twoje dane są poprawnie wypełnione oraz dodać ulgi podatkowe (za dzieci, Internet, IKZE itd.).

Płacenie podatków w miejscu zamieszkania

Podczas wypełniania rozliczenia podatkowego należy podać miejsce zamieszkania, które wpływa na to, który urząd skarbowy otrzyma pieniądze z Twojego podatku dochodowego. Ma to swoje plusy – Twoje podatki trafiają do miasta, w którym aktualnie żyjesz i funkcjonujesz. Za te pieniądze działają przedszkola, szkoły, komunikacja miejska i instytucje kulturalne.

Dla płacących podatki w stolicy Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oferuje dodatkowo tzw. Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka.


Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka jest elektronicznym uprawnieniem do różnorakich zniżek wgrywanym na kartę miejską, kartę ucznia lub elektroniczną legitymację studencką. Dzięki niej możesz taniej kupić okresowy bilet komunikacji miejskiej lub wybrać się do teatru z rodziną. Aby ją wyrobić, należy rozliczyć PIT w Warszawie i wybrać się z odpowiednimi dokumentami do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM.

Dzieci osób posiadających Kartę Warszawiaka, mogą otrzymać Kartę Młodego Warszawiaka (maksymalnie do 26 roku życia).

Zobacz też:  Fintrack.app - zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

Komunikacja miejska

Kupując okresowy bilet na komunikację miejską razem z Kartą Warszawiaka, nie tylko oszczędzasz na samym bilecie. Otrzymujesz także dodatkowo możliwość podróżowania w obu strefach.

30-dniowy bilet na 1 strefę kosztuje 110 zł (55 zł ulgowy), na 2 strefę 112 zł (56 zł ulgowy), a na obie strefy 180 zł (90 zł ulgowy). Natomiast z Kartą Warszawiaka cena obniża się do 98 zł (49 zł ulgowy) za możliwość przejazdów w obu strefach. Oszczędność nawet do 936 zł w skali roku.

Natomiast 90-dniowy bilet na 1 strefę kosztuje 280 zł (140 zł ulgowy), na 2 strefę 282 zł (141 zł ulgowy), a na obie strefy 460 zł (230 zł ulgowy). Z Kartą Warszawiaka cena obniża się do 250 zł (125 zł ulgowy) za możliwość przejazdów w obu strefach. Tutaj oszczędność jest również spora i wynosi nawet do 840 zł w skali roku.

Jeśli jesteś studentem i skończyłeś już 26 lat, koniecznie zapoznaj się z artykułem: Zniżki na komunikację miejską po ukończeniu 26 lat. Opisuję w nim, w jaki sposób możesz zaoszczędzić między innymi na biletach komunikacji miejskiej.


Inne usługi

Rozliczając podatki w Warszawie, zyskasz nie tylko niższe ceny biletów okresowych na komunikację miejską. Wiele firm i instytucji kulturalnych współpracuje z miastem i oferuje zniżki dla posiadaczy Karty Warszawiaka.

W katalogu znajdują się zniżki do teatrów, na kurs języka migowego, a także na pobyt w uzdrowisku. Pełen zakres ulg i preferencji znajdziesz tutaj.

Zobacz też:  Wartość netto. Jak ją policzyć? Darmowy arkusz

Jest jeszcze jedna zaleta z płacenia podatków w Warszawie. Możesz otrzymać dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Masz wtedy pierwszeństwo przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą podatków w stolicy.

K! poleca płacenie podatków w miejscu zamieszkania

Osobiście jestem wielkim zwolennikiem płacenia podatków w miejscu, w którym się mieszka i funkcjonuje na co dzień. Do Warszawy przeprowadziłem się w 2012 r., rozpoczynając studia na Politechnice Warszawskiej. Wszystkie złożone w moim życiu PIT-y rozliczyłem, podając warszawski adres. Dzięki temu mam poczucie, że wszelkie zmiany w stolicy są w pewnej niewielkiej części finansowane z moich podatków.


Podsumowanie

Podatki w Warszawie w ubiegłym roku rozliczyło ponad 1 mln 300 tys. mieszkańców. Natomiast z Karty Warszawiaka korzysta tylko trochę ponad 360 tys. z nich. Mam nadzieję, że ten artykuł zwiększy tę liczbę i więcej osób dowie się o tej prostej możliwości uzyskania zniżek na różne usługi.

Niestety nadal znaczna część wieloletnich mieszkańców Warszawy, płaci podatki w swojej rodzinnej miejscowości. Znasz kogoś takiego? Koniecznie podeślij mu ten artykuł. Daj znać w komentarzu, jakie Ty masz zdanie na ten temat i jak to wygląda u Ciebie. Ciekawi mnie, czy inne miasta również zachęcają swoich mieszkańców różnymi bonusami do lokalnego płacenia podatków.

Obrazek tytułowy: Bruno /Germany, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły