BLIK – przelew na telefon i prośba o przelew

BLIK to nie tylko sposób na płacenie w Internecie, sklepach i wypłaty z bankomatów. To także przelew na numer telefonu i, nowość, prośba o przelew. W tym artykule znajdziesz opis obu tych usług.


Przelew na telefon

Przelew na telefon jest obecnie najszybszym i najłatwiejszym sposobem przelewania niewielkich kwot pomiędzy dwoma osobami. Wystarczy, że powiążesz swój numer telefonu z numerem konta. Od tego momentu Twoi znajomi mogą przesyłać Ci pieniądze podając Twój numer telefonu. Otrzymasz je od razu o każdej porze dnia i nocy, niezależnie w jakiej instytucji finansowej masz konto. Limit pojedynczego przelewu jest różny i zależy od konkretnego banku (w mBanku wynosi 500 zł).

przelew na telefon mbank
Przelew na telefon w mBanku

Aby sprawdzić czy Twój znajomy otrzyma od Ciebie przelew na telefon, zobacz na liście kontaktów w aplikacji mobilnej czy znajduje się przy nim symbol BLIK.

blik w aplikacji mobilnej
Lista kontaktów

Z tej funkcjonalności mogą korzystać w aplikacji mobilnej klienci Alior Banku, Banku Millennium, Santander Bank Polska, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Getin Banku, Noble Banku, a także T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Banku Pekao S.A. i Spółdzielczej Grupy Bankowej.

ustawienia blik
Ustawienia BLIK

Prośba o przelew

Dokładnie 5 lutego 2020 r. mBank jako jeden z pierwszych polskich banków wdrożył w swojej aplikacji mobilnej usługę “Prośba o przelew”. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwia ona poproszenie znajomego o przelew. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią osobę z listy swoich kontaktów, wpiszesz tytuł, kwotę i wyślesz. Twój znajomy otrzyma powiadomienie w stylu poniższego.

prośba o przelew blik
Powiadomienie o nowej prośbie

Po kliknięciu w powiadomienie pojawia się ekran ze wszystkimi szczegółami. Widzimy także informację, że numer proszącej osoby znajduje się w kontaktach i dane nadawcy zostały zweryfikowane przez bank.

prośba o przelew blik
Prośba o przelew

Obecnie z prośby o przelew mogą korzystać jedynie klienci kilku banków. Myślę jednak, że w ciągu najbliższych miesięcy pozostałe banki także wdrożą tę funkcjonalność w swoich aplikacjach mobilnych.

prośba o przelew blik
Lista próśb o przelew

K! poleca BLIK

Przelew na telefon jest przeze mnie wykorzystywany głównie przy oddawaniu niewielkich kwot, np. za obiad w pracy. Poza tym wszelkie zrzutki na prezenty czy wspólne wyjścia przeprowadzane są w ten sposób błyskawicznie i bez konieczności znajomości numeru konta.

Zobacz też:  Wartość netto. Jak ją policzyć? Darmowy arkusz

Natomiast “Prośba o przelew” dopiero debiutuje i jestem bardzo ciekawy jak się rozwinie. Obecnie ta funkcjonalność jest dostępna dla klientów tylko kilku banków. Parę razy już z niej skorzystałem i działa naprawdę znakomicie.

Wszelkie szczegóły i pozostałe usługi BLIK znajdziesz na oficjalnej stronie.

Podsumowanie

Przelew na telefon i prośba o przelew są darmowymi sposobami na szybkie przelanie pieniędzy do osoby w innym banku. Otrzymuje ona całą kwotę od razu, bez czekania na najbliższą sesję Elixir. A czy Ty korzystasz już z tych funkcjonalności? Daj koniecznie znać w komentarzu jakie są Twoje wrażenia.

Obrazek tytułowy: https://blikmobile.pl/


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły