BIK – Biuro Informacji Kredytowej – nie daj się zaskoczyć!

W BIK (Biurze Informacji Kredytowej) znajdziesz zbiór informacji na temat Twoich zobowiązań finansowych. Po założeniu konta możesz aktywować alerty lub wykupić raporty. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety i wady korzystania z tego typu usługi.


Moja historia

3 maja 2020 r. miał miejsce wyciek danych z OKNO na Politechnice Warszawskiej. PW po kilku dniach zarekomendowało wszystkim poszkodowanym studentom wykupienie usługi w BIK.

Postanowiłem prześwietlić ofertę Biura Informacji Kredytowej i opisać ją na blogu dla szerszego grona odbiorców.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej jest to spółka założona przez Związek Banków Polskich i prywatne banki, której celem jest gromadzenie danych dotyczących historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i pozabankowych firm pożyczkowych.

Alerty

Jedną z oferowanych funkcji jest możliwość uruchomienia tzw. alertów. Każde zapytanie instytucji finansowej o Twoją historię kredytową w BIK generuje powiadomienie, które natychmiast otrzymasz przez SMS lub e-mail. Dzięki temu jesteś w stanie szybko zareagować na ewentualną próbę wyłudzenia kredytu na Twoje dane.

Powiadomienia są generowane w sytuacjach, gdy do BIK wpłynie:

  • zapytanie o Twoje dane
  • nowe zobowiązanie kredytowym
  • informacja o zaległości w spłacie kredytu
  • informacja o zamknięciu Twojej zaległości

Otrzymasz także powiadomienie, jeśli w ciągu ostatnich 30 dni nie odnotowano żadnego zapytania dotyczącego Twoich danych.

Alerty kosztują 24 zł rocznie (obecnie trwa promocja – pierwsze trzy miesiące za darmo).

alerty bik
Alerty BIK

Scoring – ocena punktowa

Każdy kredytobiorca w Polsce figurujący w bazie BIK ma przypisaną ocenę punktową w skali od 1 do 100. Jest ona wyliczana na podstawie porównania do innych klientów. Im wyższą masz ocenę, tym większe prawdopodobieństwo dla instytucji finansowej, że spłacisz otrzymany kredyt w terminie.

Zobacz też:  Fintrack.app - zyskaj świadomość wartości Twojego majątku

Na podstawie naszego scoringu możemy otrzymać lepszą (lub gorszą) ofertę kredytu.

Na ocenę punktową wpływa:

  • spłacanie w terminie zobowiązań
  • korzystanie w niewielkim stopniu z limitów kredytowych
  • liczba składanych wniosków kredytowych (wnioski o ten sam rodzaj kredytu w ciągu 14 dni są traktowane jako jedno zapytanie kredytowe)
  • to, jak bogata jest Twoja historia kredytowa
scoring bik
Scoring BIK

Raporty

W wygenerowanym raporcie znajdziesz wszystkie informacje, jakie na Twój temat znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej.

Każdy raport zawiera dane aktualne na dzień jego wygenerowania. Są to między innymi wskaźnik i ocena punktowa BIK, aktualne i historyczne zobowiązania kredytowe, a także wszelkie zapytania w BIK i BIG InfoMonitor z ostatnich 12 miesięcy.

Pakiet 12 raportów z Alertami kosztuje 99 zł rocznie.


Zastrzeganie dokumentów i kredytowe

Kolejną ciekawą funkcją posiadania konta w BIK jest możliwość zastrzegania dokumentów. Nie różni się jednak ona niczym od zastrzeżenia ich w banku – jedno i drugie trafia automatycznie do systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Natomiast zastrzeganie kredytowe jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy nie planujemy zaciągnąć zobowiązań finansowych w najbliższej przyszłości. Po włączeniu każda instytucja finansowa (współpracująca z BIK) przed udzieleniem kredytu na Twoje dane sprawdzi, czy nie włączyłeś zastrzeżenia kredytowego i jeśli tak – odrzuci wniosek.

Wady

Największą wadą korzystania z BIK jest to, że na rynku zawsze znajdzie się sporo firm pożyczkowych, które udzielają np. chwilówek bez sprawdzania historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej.

W takiej sytuacji wykupienie alertów i włączenie zastrzeżenia kredytowego nie uchroni nas przed niechcianym zobowiązaniem finansowym wziętym na nasze dane w instytucji finansowej, która nie ma podpisanej umowy z BIK.


Pozytywna historia kredytowa w BIK

Według instytucji finansowych klient bez żadnej historii kredytowej jest mniej wiarygodny niż taki ją posiadający (niekoniecznie idealną).

Zobacz też:  Wartość netto. Jak ją policzyć? Darmowy arkusz

Za wszystko odpowiadają odpowiednie modele matematyczne. Statystycznie klient, który wziął żelazko na raty i spłacił je w terminie, jest lepszym potencjalnym kredytobiorcą niż osoba, o której w BIK nie ma żadnych informacji.

Z tego powodu warto przed przymierzeniem się do np. kredytu hipotecznego wziąć kilka rzeczy na raty lub zawnioskować o kartę kredytową. No i koniecznie spłacić wszystko w terminie.

W przypadku mojego budowania pozytywnej historii kredytowej pierwszym wpisem w BIK jest zakup konsoli Xbox w 2016 roku (10 rat po 150 zł).


K! poleca BIK

Osobiście korzystam z pełnego pakietu za 99 zł rocznie. Jednak wykupienie samych alertów z możliwością włączenia zastrzeżenia kredytowego (24 zł rocznie) będzie wystarczające dla większości przypadków.

Obecnie trwa promocja – możesz aktywować alerty BIK za darmo przez pierwsze 3 miesiące.

Więcej szczegółów znajdziesz na oficjalnej stronie.

Obrazek tytułowy: Steve Buissinne, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.Najnowsze artykuły