9 pomysłów na integrację zespołu online

Obecnie, gdy wiele firm rozpoczęło w 100% pracę zdalną, pracownikom brakuje codziennego i osobistego kontaktu ze swoimi współpracownikami. Poniżej znajdziesz 9 pomysłów na integrację zespołu online.


Pomysły na integrację zespołu online

1. Codzienna kawa o stałej porze

Codziennie o stałej porze cały zespół wdzwania się na spotkanie i w luźniejszej atmosferze rozmawia przez kilkanaście minut na przeróżne tematy niezwiązane z pracą. Taki odpowiednik wyjścia na kawę w biurze. Oczywiście najlepiej z włączonymi kamerkami. Ten pomysł w moim zespole (zostajemy od razu po scrumowym daily) przyjął się z wielkim entuzjazmem i dobrze działa od kilku tygodni.

2. Konwersacja zespołu w komunikatorze

Dystans dzielący nas wszystkich podczas kwarantanny można skrócić, tworząc wspólną przestrzeń do wymiany ciekawych artykułów, śmiesznych memów i jeszcze śmieszniejszych filmików. Idealne tutaj będą wszelkie komunikatory umożliwiające utworzenie dedykowanej konwersacji np. Facebook, Slack, WhatsApp.


3. Kalambury

Innym sposobem na integrację zespołu online są kalambury. Można je przeprowadzić w sposób tradycyjny, używając kamerki internetowej i rysując hasło na kartce. Albo można wykorzystać do tego platformę Kurnik (w tej sytuacji zalecane jest wdzwonienie się całego zespołu na spotkanie).

4. Zawody w pisaniu na klawiaturze na czas

Kolejną prostą grą, która pozwala w kilka osób się trochę rozerwać, są zawody w pisaniu na klawiaturze na czas. Teksty mogą być w różnych językach (w tym po polsku). Mi zdarzyło się trafić na fragment Wiedźmina i jedno z opowiadań Sienkiewicza. Ten sposób integracji online znajdziesz na stronie TypeRacer.


5. Origami

Ta forma integracji jest trochę bardziej indywidualna. Na pewien czas (np. na dwa tygodnie) wszyscy członkowie zespołu otrzymują instrukcję do wykonania Origami. Po zakończeniu tego okresu tworzona jest galeria zdjęć z przygotowanymi figurkami. Następnie każdy członek zespołu głosuje na najlepsze, według niego, wykonanie. Za każdym razem ktoś inny wybiera figurkę do układania. Osoba z największą liczbą punktów otrzyma po powrocie do biura drobny upominek od menedżera (lub całego zespołu). Przykładową listę instrukcji znajdziesz tutaj.

Zobacz też:  TOP 12 seriali na platformie Netflix. Subiektywna lista

6. “Speed dating” – dwuosobowe rozmowy twarzą w twarz

Nawet w małych zespołach może zdarzyć się, że osoby pracujące nad dwoma różnymi tematami mają ze sobą minimalny kontakt. Rozwiązaniem mogą być dwuosobowe rozmowy twarzą w twarz. W danym okresie (np. co dwa tygodnie) w zespole losuje się pary, które mają za zadanie ustalić dogodny termin i porozmawiać ze sobą przez kilkanaście minut (z włączoną kamerką oczywiście). Koncepcja jest bardzo podobna do popularnego speed datingu. W kolejnych tygodniach następuje ponowne losowanie i zmiana partnera/partnerki.


7. Turniej w Haxball

O Haxball pisałem już w poprzednim artykule o minigrach na nudę podczas kwarantanny. Jako jeden ze sposobów na integrację online można zorganizować turniej (np. 1vs1 lub 2vs2) w systemie ligowym (każdy z każdym) lub pucharowym (przegrany odpada). Haxball znajdziesz tutaj.

8. Inspiracje dla innych

Raz w tygodniu (np. podczas codziennej kawy z pierwszego punktu) dzielimy się z innymi, jakie ciasto ostatnio upiekliśmy, jaką bazę zbudowaliśmy dla dziecka, jaką książkę obecnie czytamy lub w jaką grę gramy. Może kogoś uda się zainspirować?


9. Piwo/wino/herbata/kawa/soczek

Uwaga! Ten punkt nie ma na celu namawiania do spożywania alkoholu 😉 Spotkanie się po pracy online i porozmawianie w luźniejszej atmosferze przy ulubionym napoju również pozwala zmniejszyć dzielący nas dystans i jeszcze bardziej zintegrować zespół.

K! poleca integrację zespołu online

Obecnie żyjemy w trudnych czasach. Osobisty kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ograniczony, a mimo wszystko zintegrowany zespół wciąż jest kluczem do sukcesu podczas prac nad danym projektem.

Zobacz też:  Netflix Party - wspólne oglądanie filmów i seriali

A jakie Ty znasz inne sposoby na integrację zespołu online? Jak Twój zespół radzi sobie podczas pandemii? Daj koniecznie znać w komentarzu. Tak jak napisałem w 8 punkcie – możesz kogoś zainspirujesz 😉

Obrazek tytułowy: Mustafa shehadeh, Pixabay


Podobał Ci się ten artykuł?
Zapisz się, aby otrzymać arkusze finansowe i powiadomienia o nowych wpisach.



Najnowsze artykuły